Romakép Műhely 7. (2017)
Estézés
Koncepció: A 2017 tavaszán hetedik évadával jelentkező Romakép Műhely egy közösségi filmklub keretében működő rendhagyó tanulási és oktatási forma, amely a résztvevők bevonására, aktív részvételére alapozza munkáját. A Romakép Műhely ambíciója, hogy az elkötelezett tudomány szellemében a kulturális ellenállás színterévé váljon. Tartalma szerint a romák mozgóképes és általában vizuális megjelenésének, megjelenítésének szentel kritikai figyelmet, de tágabban minden kisebbség vizuális ábrázolása érdekli. A műhely kritikai alapállása annak tudható be, hogy a romák képen való egjelenése/megjelenítése a történelem folyamán nem jelentette és ma sem jelenti egyben láthatóságukat is, és a képek élesítésében a fókusznak a többség-kisebbség viszonyra, a képek konstruálásának társadalmi és kulturális kontextusára való irányítása elsőrendű fontossággal bír.
A Romakép Műhely a romaképek elemzésében évről évre máshová helyezi a hangsúlyt, a nézői reakciókat, a meghívott vendégek benyomásait, javaslatait is felhasználja a program koncepciójának és tartalmának formálásában. Az első ránézésre szerteágazónak tűnő program egyes pontjai között idén is felfedezhetők bizonyos hasonlóságok.2017-ben a műhelyben különböző példákon keresztül azt teszteljük önmagunkon, hogy miként lehet városi keretek között feleleveníteni és képkritikai gyakorlattal ötvözni az „estézés” közösségi hagyományát. Ezt a kifejezést egy idős roma férfi használta Jancsó Miklós és Böjte József Látogatáscímű 1994-es filmjében. A férfi, aki egykor Martin György adatközlője volt mint a botoló tánc avatott szakértője, azon sajnálkozott, hogy az esti összejövetelek hagyománya elmúlóban van, és azt a tévézés helyettesíti. Az estézés fogalmát a Romakép Műhelyben metaforikus módon ki szeretnénk tágítani, és a példákon keresztül a közösségek képződését vizsgáljuk. A kisközösségektől egészen az Európai Unió nemzetek feletti közösségéig megjelenik az igény a közösség létrehozására, a bemutatandó filmek pedig éppen abban érdekeltek, hogy a közösségek nyitottságát, sokszínűségét, átjárhatóságát tematizálják. A filmvetítések és a az azokat követő beszélgetések nyilvánosak, és az azokról készülő felvételeket is nyilvánossá tesszük a Romakép Műhely Youtube-csatornáján.
A 2017-es Romakép Műhelybe bekapcsolódnak a Képzőművészeti Egyetem Képzőművészet-elmélet mesterszakos hallgatói Lázár Eszter vezetésével. Továbbá várjuk a filmtudomány-szakos hallgatókat, és az ELTE más karainak hallgatóit, például a Társadalomtudományi Karra járókat. A kurzusművészeti-művészetelméleti, filmes és társadalomtudományi (antropológiai, szociológiai stb.) szempontból is jól hasznosítható tudást kínál.
romakepmuhely
romakepmuhely | © Made by dorakomlosi