Romakép Műhely (14.) 2024
2024-ben hét eseményt szerveztünk hét helyszínen. A megtekintett művek között voltak riportfilmek (Deutsche Welle-, ATV-, 24.hu-, Partizán- és Telex-riportok), dokumentumfilmek (Nyomik, Cigánynak lenni, Snajka: Elvárások naplója, illetve részletek a Három pokol és a Földhöz vert csoda c. filmekből), játékfilm (Nyersanyag), kortárs művészeti projekt és kiállítás (Ha mindenki meghallaná – A holnap ellenállásának roma archívumai), valamint részvételi videók, amelyek a Minor Média/Kultúra Kutatóközpont szervezésében létrejött táborokban, workshopokon készültek.
A Romakép Műhely Pócsik Andrea általi alapítása, vagyis 2011 óta szokás volt átfogó tematikus címet adni egy-egy évadnak (ezek részletes leírásai olvashatók a Romakép honlapján, illetve a kerekasztal-beszélgetések is megtekinthetők ugyanott és a Romakép Youtube-csatornáján is). De az elmúlt években realizáltuk, hogy az évadok olyannyira szerteágazó témákat és műfajokat foglalnak magukba, hogy nem érdemes egy címmel azt sugallni, mintha ezek mindenáron összetartoznának. Azt is észrevettük, hogy szinte anélkül, hogy akartuk volna, az egyes évadok kezdtek szerkezeti felépítésükben és a bennük felvonultatott műfajok tekintetében hasonlítani egymásra. A dokumentum- és játékfilmen kívül visszatérő műfaj lett a hírmédiából származó riport („A független média romaképe” cím alatt), a kortárs művészeti projekt, a múzeumi kiállítás, a workshop, a színházi előadás, és persze a részvételi-közösségi médiaprojektek. Mindez persze attól is függött, hogy épp mikor mire volt lehetőségünk, mikor milyen programra tudtunk rácsatlakozni. Amikor viszont rá tudtunk kapcsolódni kulturális eseményekre, akkor azt megtettük; idén ilyenek voltak a kiállításlátogatások, a Re:Verzió oktatási programja, illetve a Phiren Amencával és a Haver Alapítvánnyal közös program a független média kisebbségképéről. Ily módon a Romakép Műhely a maga hat-nyolc tavaszonkénti szezonális programjával beleágyazódik a kortárs magyar kultúrába, az aktuális művészeti és médiatérbe, és maga is ezek egyik programelemeként funkcionál.
A Romakép Műhely programjának összeállításakor azokat a művészeti és médiatartalmakat keressük, amelyek demokratikus célkitűzéseikben progresszívnek minősülnek, amit úgy is kifejezhetünk, hogy az emberi szabadságjogok talaján állnak, emancipatív erővel bírnak, kreatív formát öltenek, és kritikusak az elnyomó hatalmi struktúrákkal, beszédmódokkal szemben. 2024-ben már negyedik éve tartjuk napirenden az államtól független média kisebbségábrázolásának és romaképének témáját és az arról, illetve annak előállítóival folytatott beszélgetéseket. Idén Deutsche Welle-, ATV-, 24.hu-, Partizán- és Telex-riportok segítségével tettük ezt, a Phiren Amencával és a Haver Alapítvánnyal közös szervezésben. A média romaképében megtörténő valódi paradigmaváltás, amelynek tehát vannak példái, ahogy a 2024-es évadban vetített filmek és látogatott tárlatok bizonyítják, a média és tágabban a kultúra hatalommegosztásának, azaz a diskurzusban való egyenlő részesedésnek lesz a következménye.
További információk:
http://romakepmuhely.hu/
https://www.facebook.com/romakepmuhely
http://www.minormedia.hu/
romakepmuhely
romakepmuhely | © Made by dorakomlosi